Teoria

Instytut Łagodnej Bio-Energetyki jest organizacją nie nastawioną na zysk, działającą w celu upowszechnienia pracy Evy Reich w zakresie Łagodnej Bio-Energetyki poprzez edukację, szkolenia i terapię tak, aby podnieść jakość życia ludzi we wszystkich grupach wiekowych. Dr Eva Reich, córka  Wilhelma Reicha, stworzyła termin Łagodna Bio-Energetyka dla opisania własnego rozwoju jego pracy.  Proces rozwijał się następująco:

  • obserwowała pełną delikatności pracę swojego ojca z niemowlętami i dziećmi;
  • podczas pracy na oddziale wcześniaków Szpitala Harlem w Nowym Jorku (1951-1952) oraz podczas praktyki medycznej w obszarach wiejskich Maine rozwinęła metodę Masażu Dotyk Motyla;
  • na całym świecie uczyła prowadząc warsztaty (1975-1992), w tym samym czasie kontynuując doskonalenie i dalsze rozwijanie Łagodnej Bio-Energetyki.

Łagodna Bio-Energetyka stanowi model edukacyjny i terapeutyczny,  integrujący terapie werbalne z terapiami ciała w celu uzdrawiania i rozwoju. Aspekt łagodności odnosi się do nieinwazyjnej roli terapeuty/pomocnika, który używa zarówno dotyku jak i werbalnej komunikacji. Bio-Energetyka zajmuje się osobistą energią życiową; tym w jaki sposób przepływa lub jak jej przepływ jest zablokowany poprzez pancerz powstały na skutek traumatycznych doświadczeń życiowych.

Teoria Łagodnej Bio-Energetyki

Group Baby Therapy   W Łagodnej Bio-Energetyce pracuje się ze wszystkimi aspektami jednostki, duchowym, poznawczym, fizycznym, emocjonalnym. Nie jest to wyłącznie rodzaj terapii zorientowanej na pracę z ciałem. Są jednak pewne obszary, którymi ta terapia się zajmuje, a które dotyczą pamięci ciała związanej z traumą z okresu prewerbalnego, stanów utraty świadomości i stanów transowych.  Mogliśmy albo stłumić albo utracić traumatyczne, bądź nawet  pełne radości doświadczenia  tych stanów z powodu bólu lub braku  pozwolenia na nie ze strony innych.  Później sami kontynuujemy to stłumienie powstrzymując siebie przed doświadczaniem pełni życia.  Poprzez łagodny proces dotyku możemy powrócić do najwcześniejszych i najgłębszych wspomnień  zapamiętanych w komórkach i tkankach naszego ciała. Jako terapia ciała metoda ta skupia się na traumach i ich pamięci zatrzymanych w ciele w taki sposób, że powoduje to zarówno słabe zdrowie fizyczne i emocjonalne lub łatwość zapadania na choroby, co wpływa na całość naszego życia.

Teoria Łagodnej Bio-Energetyki jest bardzo prosta, można jej nauczyć w czasie dwu- lub trzygodzinnego wykładu. Nie można jednak mylić jej prostoty z brakiem głębi, gdyż teorię można rozwinąć na wiele sposobów a sztuka zastosowania tej teorii jest przedsięwzięciem na całe życie.  Streszczając można powiedzieć, że w naszym centrum umiejscowiona jest energia życiowa która pulsuje, rozszerzając się i kurcząc, co jest charakterystyczne dla wszystkich istot żywych.  Doświadczamy tej życiowej energii poprzez przepływ emocji i odczuć. Emocja nie jest pojęciem lecz jest wyrazem energii. czymś co się porusza. Nasza potrzeba kochania i bycia kochanym także bierze się z tego centrum.  Od momentu poćżecia jednak aż do chwili obecnej doświadczamy traum, ciężkich przeżyć, które oddziałują na przepływ naszej życiowej energii. W rezultacie traumy podejmujemy decyzje ochronienia siebie poprzez zbudowanie pancerza. Pancerz służy przetrwaniu, jednocześnie jednak zamyka przepływ naszej energii życiowej.  Opancerzenie może przybrać różne formy obrony werbalnej, obrony cielesnej bądź obrony  pola energetycznego. Jego celem jest zapobieganie ponownemu doświadczeniu traumy lub jeśli ona się wydarzy, uniknięciu doświadczenia bólu.  Nasza decyzja opancerzenia się nie pozwala nam na doświadczanie pełnej radości życia w obecnej chwili. Zmiana od przepływu energii życiowej poprzez traumę do powstania opancerzenia jest procesem rozwojowym.

Eva Reich Teaching and Lecturing    Celem edukacji i terapii w Łagodnej Bio-Energetyce jest umożliwienie jednostkom odtworzenia w nich naturalnego przepływu energii. Eva Reich często używa wyrażenia „poświata i przepływ”, co oznacza, że energia życiowa jarząca się w centrum naszej istoty swobodnie przepływa rozszerzając się w nasze pole poza nasze fizyczne ciało. Poświata określa pole wokół nas. Częścią procesu terapii jest nauczenie się, jak pancerz, który rozwinęliśmy, ogranicza ten przepływ. Następnie w procesie rozpuszczamy ten pancerz, używając do tego delikatnych technik takich, jak dotyk, doświadczanie emocji, uzdrawianie wspomnień oraz integrowanie tej pracy z naszymi obecnymi doświadczeniami życiowymi.

Termin „łagodny” w Łagodnej Bio-Energetyce pojawił się dzięki doświadczeniu życiowemu Evy jako lekarki i obserwacji pracy swojego ojca z niemowlętami i dziećmi. Wspominała delikatność jego dotyku podczas pracy z dziećmi i rozszerzania się ich pola energii dzięki temu dotykowi.  Bazując na własnych doświadczeniach podczas pracy z wcześniakami w Szpitalu Harlem w Nowym Jorku Eva uczyła się, jak ważny w przywracaniu przepływu energii jest ten delikatny dotyk, utrzymujący przy życiu nawet dzieci umierające na hipostatyczne zapalenie płuc. Nazwała tę metodę Terapią Dotyku Motyla. Później odkryła, że każdy z nas ma sobie tę strukturę dziecka i Terapia Dotyku Motyla może uleczyć wspomnienia pierwotnej traumy.  Dotyk na tym poziomie używany w celu rozpuszczenia pancerza a nie złamania go wyraźnie różni się od mocnych a nawet gwałtownych terapii reichowskich / neo-reichowskich i innych podobnych  terapii ciała.

Łagodna Bio-Energetyka stanowi parasol, pod którym można zmieścić wiele różnych opcji uzdrawiania i edukacji, o ile akceptują one podstawoe zasady Łagodnej Bio-Energetyki, szanują zasadę samoregulacji i są procesami łagodnymi w zastosowaniu. Wspomnę też, że terapeuta i klient dzielą równe role w procesie. Jest w nim zarówno element edukacji, jak i terapii.

Celem Łagodnej Bio-Energetyki jest przywrócenie naturalnego przepływu energii życiowej poprzez: [1] stosowanie technik natychmiast po wystąpieniu traumy, aby uniknąć potrzeby terapii w wiele lat później; lub [2] pomoc jednostkom jakiś czas później w dojściu do siebie i uleczeniu pamięci traumy noszonej przez lata w ciele.

Energia życiowa
Energia życiowa znajduje się w naszym centrum, rdzeniu nas samych, Pulsuje ona, rozszerzając się i kurcząc – jest to normalna, zdrowa cecha wszystkiego, co żyje. Doświadczamy przepływu naszej energii życiowej poprzez emocje i odczucia. Radość i gniew są doświadczeniami rozszerzania, podczas gdy smutek, strach i ból są doświadczeniami kurczenia. Gdy dajemy lub otrzymujemy miłość, doświadczamy podstawowej pulsacji energii.

Trauma
Począwszy od naszego poczęcia doświadczamy traum, które mogą zmienić przepływ naszej energii życiowej. Przykładowo mogą to być: problemy przy poczęciu, w łonie matki lub podczas porodu (emocjonalne przeżycia rodziców podczas porodu, nadużywanie przez rodziców środków odurzających, trudny poród, znieczulenie, poród poprzez cesarskie cięcie, oddzielenie od matki po porodzie). Nadużycia seksualne, fizyczne, emocjonalne bądź duchowe; zabiegi chirurgiczne, choroby i zranienia; nadużywanie alkoholu i narkotyków; śmierci i inne żałobne okoliczności.

Pancerz
Jako rezultat doświadczonej traumy jednostka może zbudować pancerz, aby uniknąć ponownego pojawiania się bolesnych zdarzeń bądź emocji. Pancerz jest sumą wszystkich sposobów, jakie stosujemy w życiu aby się chronić. Gdy byliśmy dziećmi, czasem instynktownie decydowaliśmy się opancerzyć po to, aby przetrwać. Pancerz jednocześnie jednak ogranicza przepływ energii życiowej. Pancerz i trauma są ze sobą połączone i pamięć traumy jest utrzymywana w ciele. Pancerz może się objawiać poprzez powtarzające się wzorce życiowe, słabe zdrowie, bolące lub napięte mięśnie, brak energii życiowej bądź cierpienie emocjonalne.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s